Есе 233-У

233-У

 

Чесно кажучи, прочитавши тему есе, я подумала: “Хіба нам мало змін, що треба щось міняти в Конституції?” справді, за останні декілька років у країні відбулося стільки, що і повірити важко. Євромайдан, Революція Гідності, анексія Криму, зміна влади, війна на Донбасі і зона АТО, люстрація, нова поліція… Не все мало гарні наслідки, а загалом від усього паморочиться голова.

Щоб зрозуміти що зміни потрібні і негайно, необхідно прочитати Конституцію! Багато статей найголовнішого документу країни або давно застаріли, або просто не виконуються. Отже, почнемо детальний розгляд, хай не всієї Конституції України, а деяких статей які схвилювали особисто мене.

Наприклад, у статті 16 йдеться про збереження екології, навколишнього середовища і… подолання наслідків Чорнобильської катастрофи! 29 років минуло з моменту аварії, а ми і досі її “долаємо”. Не знаходите це дивним? І не треба знов про брак коштів, адже на

3G- Інтернет їх вистачило. Схоже, треба брати приклад з японців, які після вибуху на АЕС у 2011, “прийшли до тями” за рік.

У нас найдемократичніша конституція в світі! Так вчили у школі. І це доводить 24 стаття. Мовляв, всі люди рівні у правах і обов’язках, а про расову і гендерну дискримінацію взагалі треба забути. Однак, написати, не значить – виконати. Щоб перерахувати усіх темношкірих туристів, студентів, просто іноземців, що постраждали від рук хуліганів, треба знати дуже багато цифр… А зустрічаючи оголошення типу “для роботи потрібні лише чоловіки”, ”для роботи шукаємо привабливу дівчину”, “компанія потребує працівника до 40 років…” – я зустрічаю конституційне порушення. Насамперед, це незаконно але нікого не дивує.

“Утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій… спрямовані на ліквідацію незалежності України… забороняються.” Це 37 стаття, яка попереджає сьогоднішню ситуацію в державі. Бандитські угрупування захопили декілька областей. Отже, недогледіли. Отже недостатньо просто “заборонити діяльність”, необхідно ретельно перевірити кожну з 256 (!) зареєстрованих політичних партій. А ще краще встановити, так би мовити, їх максимальну кількість. У цивілізованих країнах якось вистачає і двох.

Кожен має право на підприємницьку діяльність, тільки якщо він не депутат, або не Президент. Так сказано у 42 статті, яку, власне, порушує сам “Гарант Конституції”. І тут або міняти гаранта, або …

Мене, як студентку, особливо зацікавила стаття про освіту. Звісно, середня освіта – обов’язкова, а ось щодо вищої… Її “громадяни мають право отримати безоплатно”, але бюджетних місць – дзуськи! Це я вам кажу, як людина, що навчається на контрактній основі. Давайте вже хоч не брехати один одному. Бажаєш бути розумним? Май гроші! Так і напишемо.

І, звісно, стаття 80. Вічна проблема депутатської недоторканності. Вибачте, але наші депутати такого не заслужили: вони звичайні люди, а грішать ще й гірше за інших. Можливо хоч закон налякає цих “золотих хлопців”.

Наплив інформації чинить головний біль. Перечитую конституцію Сполучених Штатів Америки. Ех… Нам до такого йти і йти, але декілька пунктів можна взяти.

Наприклад, що ми будемо робити у випадку загибелі Президента? Виконувати його обов’язки буде Прем’єр-Міністр, скажете ви. Правильно. А якщо загинуть обидва? Здається, знову революція і розділ влади. Ні, цього досить! Треба ретельно продумати передачу обов’язків у непередбачуваних ситуаціях. Знову ж таки, жодного слова про морські кордони. Контроль піратства та злочинів скоєних у морі нікому не цікавий? У США дану функцію виконує Конгрес. То чому б не залучити у цей процес Парламент? Напади піратів – досить часте явище, до того ж серйозне і, поки що, нажаль, непереможне. І єдине що ми можемо – вести перемовини зі злочинцями, визволяти полонених і лишати зло непокараним. І не тільки у відкритому морі.

А на солодке залишилась улюблена 1 стаття Конституції: “Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.” Ні, ніяких змін вона не потребує. Ні в якому разі. А от постійного перечитування з боку високопосадовців заслуговує. Вранці та ввечері, як отче наш. Шановне Панство, ви так часто цитуєте поетів, красиво говорите до народу і хочете викликати довіру, але… Ви не в змозі захистити найголовніше. Ця місія лежить на плечах звичайних людей, що кидають своє житло і сім’ї, а натомість беруть автомат, форму і йдуть захищати суверенітет, незалежність та демократію. Ці люди є сила, закон і надія.

Чому треба зміни нашій Конституції? Тому що останнім часом (власне кажучи, весь термін незалежності) “сталий розвиток” – це про нас. Ми наче йдемо вперед, але якось, наче через силу, без успіхів і проривів.

І може не Конституція, що написана у 1991 році, застаріла і винна у всіх проблемах? Може не документи час змінити, а дещо інше? Народний вислів каже: “Риба гниє з голови.” А я часто думаю, що наша “риба” геть безголова. Таку істоту чекає дивний шлях, але точно не у щасливе майбутнє.