– Есе 165-Ш

165-Ш

 

«Чому Україні потрібна нова Конституція?»

 

Конституція – це не лише основний закон держави, це основний закон співжиття громадян в соціально неоднорідному суспільстві. Універсальність конституції як – раз і полягає в тому, щоб забезпечити інтереси соціуму в цілому, не порушуючи при цьому інтереси окремих соціальних груп. Саме тому конституція пишеться не на один рік, і навіть десятиліття, і одним із основних її розділів є розділ про права людини. Конституція створюється не для влади, а для людей, закріплюючи та гарантуючи їм можливість реалізувати та захистити свої права й відчувати себе не знаряддям у руках чиновників для реалізації політичних інтересів та якихось амбітних планів, а повноправним гравцем у справі управління державою.

Однак у житті окремих країн іноді відбуваються події, які докорінно змінюють хід історичного розвитку. І тоді потрібна нова конституція.

Українці століттями виборювали свою незалежність і раптом отримали її дійсно в подарунок. Коли впав «комуністичний монстр», стрімко почали утворюватися незалежні держави, а тоталітарна влада втратила контроль над ситуацією. Конституція 1996 року закріпила зміни, що відбулися в Україні, задекларувавши  багато прав людини. Але чи відчули себе українці за 24 роки незалежності повноправними господарями власної держави? Національна ідея відсутня, потужна комуністична ідеологія міцно засіла в головах доволі великої частини населення, змінюються президенти, прем’єри, депутати… Безліч політичних партій, які  плодяться, як гриби після дощу, продовжують перетягування ковдри, намагаючись долучитися до «кормушки» державного бюджету, обіцяючи «золоті гори». А економіка руйнується, населення зубожіє,  і Україна, одна з найбагатших у світі на ресурси, а головне, на талановитих і працьовитих людей, пасе задніх. Чи могло це тривати й надалі? «НІ!», – голосно заявив Майдан. Терпець народу увірвався…

Революція Гідності, анексія Криму, війна на сході України.

Ці події змусили нас поглянути на рідну Батьківщину зовсім іншими очима. За останній рік народ України змінився. Ми можемо спостерігати неймовірний сплеск патріотизму, і нова Конституція повинна відобразити теперішній стан суспільства та прагнення консолідованої нації мати дійсно суверенну, демократичну та незалежну державу.

Увесь світ вражений швидкістю проведення реформ у нашій країні, але головна реформа в нас ще попереду. Україна змінюється на краще, а отже і її основний закон повинен змінюватись. Нова Конституція має створити нову державу. Однак швидка радикалізація певної частини суспільства свідчить про те, що змінювати Конституцію України потрібно детально, виважено, прозоро, обговорюючи кожну статтю основного закону із громадянським суспільством. Головні зміни повинні чітко закріпити не лише поділ на три гілки влади, зафіксувати їхні повноваження, а й зробити неможливим за будь-яких умов вплив однієї гілки влади на інші та не допустити узурпації влади, присікти усілякі прояви сепаратизму та спроби федералізації країни.

Я дуже хочу, щоб Україна якомога швидше набула рис та ознак справжньої європейської держави, щоб не лише я та мої діти, а й мої батьки нарешті отримали право на гідне життя на теренах рідної держави, яка вистраждала, виборола і продовжує виборювати своє право на існування. Ми, українці, дуже терпляча і толерантна нація. Ми здатні співчувати, вірити, чекати, але настав той час, коли лише обіцянок замало. Суспільство очікує від влади рішучих і впевнених кроків на шляху реформування країни. Отже, якщо ми хочемо жити по-новому та мати нову цілісну та процвітаючу державу, нам потрібна нова конституція. І саме вона, на моє глибоке переконання, може стати гарантією нашого щасливого майбутнього.