Есе 121-У

121-У

 

“Чому Україні потрібна нова Конституція?

 

«Чи ви не знаєте, що Закон панує над людиною, поки вона живе?»

(До Римлян 7:1)

 

І усі знають, що Конституція України – це основний та найвищий закон нашої Держави. Але! Чи всі його знають? А, головне, чи всі його виконують повністю? Чи це вже просто часточка історії, а тепер вже багато чого змінилось і закон цей не є дійсним?

Ми знаємо, що коли щось зламалось, то його потрібно чи відремонтувати чи замінити на інший схожий та кращий предмет. Так і з Конституцією – без неї Україна існувати не може, але якщо багато пунктів з неї не виконуються ні владою, ні громадянами та не влаштовують багатьох з нас, то потрібно замислитись – не прийшов вже час щось змінити в цьому законові?

І я вважаю, що прийшов. Але, по-перше, щоб змінити наше життя на краще, потрібно повністю змінити ставлення кожної людини до законів, а особливо тих, хто керує Україною та слідкує за непорушністю  цих законів. У чинній Конституції України є багато статей, які дуже важливі та справедливі, вони стосуються прав простого пересічного громадянина, але, нажаль, не виконуються повністю. Наприклад: Стаття 31. Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. (Це при тому, що зараз кожна телефонна розмова записується та прослуховується, а номера фіксуються). Стаття 21. Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. (А насправді, ставлення до громадянина в нашій країні залежить від того, на якій він посаді).  Стаття 54. Держава сприяє розвиткові науки. (Як студентка, яка займається наукою, скажу, що на усі роботи потрібно витрачати свої кошти). І так далі. І це насправді дуже прикро. Тому, можливо, потрібно з’ясувати, як досягти дотримання всіх статей Конституції та прописати це в ній же?

По-друге, зараз стає відкритим питання про порушення територіальної цілісності України, бо в Конституції значиться: «Стаття 2. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною». І Донецька, Луганська області та Автономна Республіка Крим входять до складу України. Але сьогодні ця часточка знаходиться під окупацією Росії. Я вважаю, саме тут потрібно звернутися до історичної спадщини, та прописати в Конституцію, як це зробив Пилип Орлик у 1710 році, про повернення земель Україні, звільнення їх від російських окупантів та відшкодування Росією всіх збитків спричинених війною. На мою думку, треба відстоювати свою державу, недарма ж вона пройшла такий великий шлях боротьби за самостійність і так довго створювала саме цю Конституцію!

По-третє, необхідно внести зміни до виборчого процесу. Було б краще, щоб якомога більше посад обирав народ, а не призначали Президент та Верховна Рада. Наприклад, це стосується голів ОДА. Але також потрібно, щоб на всі посади призначалися люди з вищою освітою і знанням державної та однієї з міжнародних мов. Також потрібно зробити комп’ютеризовані та прозорі за результатами для громадян вибори, щоб остаточно позбутися фальсифікації. І порядок проведення їх повинен бути записаний в Конституції України.

Також важливим рішенням є висновок стосовно нашої державної мови! Це єдина мова – і мова ця наша чудова, співуча й давня українська мова. Тож чому і досі в Україні так багато російськомовних шкіл, чому в багатьох вишах на східній частині України викладання на російській мові? Кожна людина повинна по-перше знати свою державну мову на вищому рівні, а вже потім вивчати всі інші. А я скажу з власного досвіду, що коли з дитинства навчаєшся у російськомовній школі, бо немає україномовної (це в Україні!), то потім дуже важко переходити на українську, і починаєш вважати за рідну – російську. І тільки виховання патріотизму, честі і гідності українського громадянина в подальшому не дозволить нехтувати державною мовою. Але так не повинно бути! Чому поляк не вважає за рідну мову німецьку мову? Тому потрібно ввести закон про обов’язкове знання державної мови на вищому рівні та навчання громадян України виключно нею.

Також нова Конституція України повинна бути якомога лаконічна, чітка і невелика за розміром, щоб з нею можна було швидко ознайомитись, все зрозуміти та запам’ятати – бо це ж основний закон! А для цього потрібно об’єднати деякі схожі розділи, наприклад, про гілки влади, щоб одні й ті самі думки не повторювались по декілька разів. Закон повинен бути зрозумілим для всіх та для написання його потрібно використовувати просту для громадян мову. Також не потрібно писати загальних фраз, які можна трактувати подвійно. Дуже добре буде, якщо навіть школяр молодших класів вже буде знати закон своєї Держави, як це є у інших країнах.

Тому візьмемо до нової Конституції все найважливіше і найкраще із чинної зараз та додамо те, що дуже необхідно в цей час для розвитку нашої Держави на краще та здобуття миру!”