– Есе 047-Ш

047-Ш

 

“Чому Україні потрібна нова Конституція ?

Найкраще у світі питання «чому?». На відміну від інших питань на кшталт «хто?», «де?», «коли?», «як?», відповідь на нього не може бути однозначною, одним словом. Відповідь несе у собі пояснення суті процесу чи явища. Отже. чому Україні потрібна нова конституція?

На мою думку, тому, що Україна має давні конституційні традиції. Одна з перших у Європі Конституцій – конституція Пилипа Орлика, написана у вигнанні, як  договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська, була визнана, як шведським королем Карлом XII, так і іншими королівськими сім’ями Європи. Написавши це речення, я відзначив про себе думку – «написана у вигнанні». І в пам’яті спливає вся важка, трагічна і водночас легендарна історія України – так сталося, що ми більшу частину своєї історії були «у вигнанні», тобто роз’єднані, розірвані, без своєї соборної держави. І в ці часи талановитий український розум давав світові геніальні українські шедеври : у засланні пророк українського народу Тарас Шевченко пише проникні вірші про Україну і малює талановиті картини; українські поети і письменники  І.Світличний, Є.Сверстюк, В.Стус, І.Калинець, В.Марченко з тюремних камер і з далекого сибірського заслання шлють на волю свої геніальні твори; сьогодні ув’язнена тоталітарним режимом Надія Савченко у застінках сучасного КДБ пише книгу про свою боротьбу за волю і незалежність своєї країни…

Отже. чому Україні потрібна нова конституція?

Потре́ба — стан суспільства в цілому, що виражає необхідність у чомусь, залежність від об’єктивних умов життєдіяльності і є рушійною силою їхньої активності. На жаль, на мою думку, суспільство мало проінформоване про необхідність прийняття нової Конституції України. На сьогодні ця ідея виглядає, як ініціатива керівництва держави (президента, парламенту, уряду); пересічному українцю не роз’яснено, що нового, кращого, іншого несе нова Конституція йому особисто, тому він і не переймається цим питанням. На сьогодні воно не є рушійною силою суспільної активності.

Чому Україні потрібна нова Конституція ?

Конституція України прийнята у знамениту «конституційну ніч» з 27 на 28 червня 1996 року. Текст Основного закону протягом майже 20-ти років зазнавав багатьох змін і різних тлумачень з боку тих політиків, які протягом цих років перебували при владі. І моїм батькам, і мені, і нашим численним родичам «діюча конституція» не заважала жити, працювати, навчатися. Ми, як представники народу, уже звикли, що не все те, що написано в тексті Закону обов’язкове для виконання. Так і живемо… Є закон, є влада, є ми … Безоплатна освіта, медичні послуги, забезпечення житлом і т. п. є у Конституції, але не  забезпечене державою; фактично держава цього не гарантує. На жаль. І насправді, існують окремо держава, народ і Конституція… Хоча повинні існувати воєдино : Держава, її народ і їх Конституція! Можливо нова ?

Чому Україні потрібна нова Конституція ?

Можливо можна знехтувати бажанням мати власну Конституцію? Тим більше, що у світі є держави, які її не мають: Велика Британія, Нова Зеландія, Ізраїль, Ліван, Оман. Держави із давньою тисячолітньою історією і зовсім молоді, із сталою державницькою історією і з історією держави, яка тільки формується. Що таке Конституція? У чому її головний зміст для пересічної людини? На мою думку це суспільний договір між державою і людиною. З боку держави – це гарантія прав і свобод громадянина держави; з боку громадянина – гарантія дотримання основних правил існування у своїй державі, які, власне, і виписані у тексті Основного Закону. Недотримання норм Конституції повинно каратися. Громадянина позбавляють свободи і перевиховують. А державу…? А держава пояснює, що у неї на сьогодні немає коштів забезпечити всіх громадян тим, що передбачено Конституцією!

Останнє питання, яке я вирішую для себе : чи потрібно записувати у Конституції те, що, на сьогодні, держава не може виконати? Чи потрібно думати на роки, десятиліття, сотні років наперед, пишучи Конституцію не стільки для сучасників, скільки для прийдешніх поколінь? Моя відповідь одна – Конституція пишеться на віки для наших онуків і правнуків, вона не може змінюватись кожне десятиліття, не залежить від того, хто нині при владі, не зважає на сучасний стан країни, ігнорує зміну зовнішніх і внутрішніх умов сьогодення: її спрямованість – майбутнє. Саме такою повинна бути нова Конституція держави Україна!

Завдання керівництва держави, на мою думку, у потужній інформаційній компанії по роз’ясненню основних гарантій Держави, які записані у Конституції, перед її громадянами; з оцінкою сучасного стану, з перспективами на майбутнє; з прогнозуванням на роки, десятиліття і століття.

Висновок: Україні потрібна нова Конституція!